Odyometri (İşitme) Testi

odyometri işitme testi

Odyometri (İşitme) Testi

Odyometri bir işitme testidir. Bu test ile hastada işitme kaybı varlığı araştırılır. Hekimler odyometri denen inceleme teknikleri aracılığıyla işitme kaybının nedenlerini saptayabilir.

Sosyal Sigortalar Kanunu Sağlık İşlemleri Tüzüğü’ne göre; kanunla sağlanan yardımlardan yararlanabilmek için sigortalının meslek hastalığına sebep olan işinden fiilen ayrıldığı tarih ile meslek hastalığının meydana çıktığı tarih arasında geçecek azami süreye yükümlülük süresi denir.

Çalışanlarınızın ilk işe girişlerinde, çalışacakları sektördeki işe uygun olup olmadıklarını tespit etmek amacıyla işe giriş sağlık raporu düzenlemek yasal zorunluluktur. Özel Birtek OSGB firması bünyesinde bulunan iş yeri hekimleri çalışanlarınızı muayene ederek, gerekli laboratuvar tetkiklerini yaparak, sağlık raporlarını düzenleyecektirler. İşyerinizin tehlike sınıfına göre bu sağlık raporları periyodik olarak tekrarlanacaktır. Düzenlenecek sağlık raporları çalışanlarınızın özlük dosyalarında arşivleneceği gibi Özel Birtek OSGB firması olarak mevzuatta belirtilen sürelerde bizler tarafından da arşivlenecektir.

Gürültü sonucu işitme kaybı teşhisi için yükümlülük süresi kanunda 6 ay olarak ön görülmüştür.

İşitme Kaybı Dereceleri

Saf Ses Ortalaması (db) İşitme Kaybı Derecesi
0-25 Normal İşitme
26-40 Çok Hafif Dereceli İşitme Kaybı
41-55 Hafif Dereceli İşitme Kaybı
56-70 Orta Dereceli İşitme Kaybı
71-90 İleri Dereceli İşitme Kaybı
90 + Çok İleri Dereceli İşitme Kaybı

odyometri-isitme-testi

Konusunda Uzman Kadromuzla Hizmetinizdeyiz!

Özel Birtek OSGB Ayrıcalığını yaşamak, Profesyonel Hizmet ve %100 Müşteri Memnuniyeti İçin;